19:13

شب ادراری

شب ادراری (خیس کردن تختخواب)

شب ادراری چیست؟

شب ادراری اصطلاح پزشکی مربوط به خیس کردن رختخواب است.( در سراسر جهان، بچه ها تخت خوابشان راخیس می کنند پس نگران نباشید و به ادامه مطالب توجه کنید)

 . خیس کردن رختخواب  از موارد  بسیار رایج  که در تمامی بچه ها مشترک است. با این حال، از لحاظ روحی ، می تواند برای کودکتان، احساس بسیار شرم آور و ترس را ایجاد کند. آنها ممکن است احساس تنهایی کنند زیرا مثل دیگران نمی توانند در مورد آن صحبت کنند. آنها ممکن است به همین لحاظ از فعالیت های اجتماعی مانند اردو و جشن ها یی  که احتمال ماندگاری دارد ،اجتناب کنند.  و ترس از سرزنش ها و حرف های دیگران برایشان عذاب آور باشد که با خنده به او بگویند " بچه است دیگر"، ودر بعضی از حالات ،خیس کردن رختخواب می تواند منجر به ایجاد مشکلات واقعی مانند از دست دادن اعتماد به نفس و روان پریشی برای کودک و خانواده ها گردد.

آیا می دانستید که:

هر شب ، به طور معمول، بین ۵ تا ۷ میلیون کودک  در ایالات متحده در رختخواب خود شب ادراری دارند.و این درحالی است که شب ادراری در پسران بیشتر از دختران است.آمار های موجود همچنان بیانگر این واقعیت است که شب ادراری در حدود ۱۵ درصد ازکودکان پنج ساله و حدود سه درصد در بچه های ۱۲ ساله (عمدتا پسر) هنوز وجود دارد.

عوامل موجود در شب ادراری کودک چیست؟

دو نوع شب ادراری، با علل مختلف وجود دارد.

شب ادراری اولیه

شب ادراری اولیه ، به این مفهوم است که کودک در هنگام  شب هیچ کنترلی روی خود ندارد. آنها به طور معمول وحداقل دو بار در ماه ، شب ادراری دارند  بیشتر بچه ها که خود را به این ترتیب خیس کرده اند، اصطلاحا،  شب ادراری اولیه دارند.این نوع شب ادراری ارتباطی به مشکلات روانی یا احساسی کودک ندارد.در واقع علت بروز چنین حالتی به وضعیت عضلات و حجم مثانه بر می گردد،

داشتن یک مثانه کوچک، ادرار بیش از حد، و خواب خیلی عمیق و طولانی وعدم بیداری در مواقعی که مثانه پر شده از جمله مواردی است که باعث شب ادراری کودک می گردد. البته شایع ترین علت تصور شده آن عدم بلوغ،  بخشی مغز است که علائم مثانه پر ومتعاقب آن بیدارشدن را ارسال نمی کند.  البته محققان در این خصوص، ارتباط یک ژن خاص را ردیابی کرده اند که  شب ادراری را یک امرموروثی قلمداد می کنند.

شب ادراری ثانویه

 شب ادراری ثانویه کمتر شایع است و به این مفهوم است که ، کودک برای مدت حداقل ۶ ماه کامل شب ادراری ندارد، و پس از آن شب ادراری شروع می شود.

در واقع شب ادراری ثانویه، نوعی واکنش به محیط و یا تغییرات جسمی کودک است . ممکن است یک استرس جدید مانند ازدواج یا طلاق والدین، یک حرکت و رفتار، ورود نوزاد جدید خواهر ویا برادر ، یا مرگی درخانواده  ویا علت،  ممکن است یک مشکل پزشکی جسمی مانند عفونت دستگاه ادراری (اگر چه عفونت ادراری در کودکان نادر است) باشد ،

گاهی اوقات شب ادراری با یبوست یا انکوپرزیس  همراه است ( با در نظر گرفتن فضای مثانه زمانی که روده پر از مدفوع است) می تواند باعث شود که در شب، ادرار به بیرون درزکند.

با  مراجعه به دکتر فرزندتان،علت را کشف کند.

چگونه می توانم به فرزندم در علاج  شب ادراری کمک کنم؟

البته و به صورت عموم بدانید ، که شب ادراری ( همانطور که گفته شد) برای کودکان زیر سن شش سالگی امری  طبیعی است.ولیکن، اگر کودک شما بعد از این سن( شش یا هفت سالگی ) هنوز هم شب ادراری دارد ، شما باید به دکتر فرزند تان صحبت کنید.

هنگامی که عزم به درمان شب ادراری کودکتان گرفتید ، از خودتان بپرسید که چه چیز عامل این مشکل است ؟؟  (شاید ردیابی ریشه ای موضوع کمک شایانی در این خصوص باشد.) به خاطر داشته باشید که ۱۵ درصد از بچه ها که هر سال شب ادراری دارند ، بدون استفاده از هیچ داروی درمان خواهند شد.

 

آنچه می توان انجام داد؟

 • به یاد داشته باشید: هرگز فرزند خود را برای شب ادراری مجازات نکنید. این کار هیچ کمکی به شما و فرزندتان نخواهد کرد!  درمان های مختلفی وجود دارد،که شما می توانید انجام دهید. با مشاوره  از دکتر فرزندتان می تواند در این خصوص بهترین  راه کار و مشاوره  را دریافت کرده و بهترین تصمیم را بگیرید.
 •  در اینجا چند راهنمایی و درمان  به شرح زیر معرفی می گردد ،که عبارتند از:
 •  صبور باشید و درک کنید که بیشتر بچه ها بدون هیچ معالجه ای ممکن است ، درمان شوند.
 •  اگر یک فرد بزرگسال در خانواده شما و یا فامیل  وجود دارد در مورد، تجربه شان در خصوص  شب ادراری کودکتان مشورت گرفته وصحبت کنید. با این کار،  احساس تنهایی یا شرمنده گی را از فرزند تان دور خواهید کرد.
 •  راز دار باشید و در مورد شب ادراری کودکان در حضور غیر صحبت نکنید.
 •  آیا اجازه می دهید که کودکتان لباس خواب و ملافه خیس شده خود را تغییربدهد؟؟.(انجام این کار شاید برانگیختن یک نوع مسئولیت پذیری کودک باشد ولیکن نباید در کودک دورنمایی از یک مجازات قلمداد شود.)
 •  کودکان ممکن است بخواهند برای جلوگیری از خیس شدن ملافه تخت ، اقدام به پوشیدن یک تن پوش اضافه،  رو یا زیر لباس خود کنند که اینکار امکان بروز مشکلات دیگری را فراهم می کند،لذا حتما از انجام مورد فوق نیز جلوگیری کنید.
 • از یک سیستم پاداش استفاده کنید،مانند یک نمودار برچسب شده  بر روی دیوار اتاق خواب  کودکتان نصب کنید و برای شب هایی که کودک خشک است ، با تمرکز روی عدم شب ادراری، تشویق مورد نظر را همراه با حفظ لحن مثبتی به او بدهید.
 •  اطمینان حاصل کنید که کودک نوشیدنی یا آب خودرا به مقدارکافی دراوایل روز میل کرده است.( نوشیدنی ها درساعات شب به حداقل برسد.)
 •  حتما فرزند خود را بعد از رفتن به حمام وپیش از خوا ب وادار به تخلیه مثانه خود بکنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فرزند شما به اندازه لازم ، خواب کافی دارد.

 از خوردن چای و نوشیدنی های کافئین دار وغذاهای آلرژی زا، که می تواند مثانه را تحریک کند، جلوگیری کنید.

نوشیدن مایعات بعد از شام را محدود کنید-اما مطمئن شوید که کودکتان،  در طول روز،و به اندازه کافی از مایعات، استفاده می کند، ( به خصوص در آب و هوای گرم یا خشک)

  در نیمه های شب، فرزندتان را کمی زودتراز معمول ، جهت دفع ادرار از خواب بیدارکرده و بعد از آن نیز تا بسترش همراهی کنید ( تکنیک " خیز شب" ).

 در واقع بااین تکنیک شما به کودک آموزش می دهید، که چطور ادرار خود را نگه داشته و در زمانهای مقرر دفع کند و این عمل تنها با ممارست و تمرین به ثمر خواهد رسید.

 استفاده از روش هیپنوتیزم و تصاویرسازی ذهنی 

 استفاده از تکنولوژی جدید دراین خصوص موثر و مفید است، هشدار های دهنده های الکترونیکی این امکان را می دهد ، که با تعبیه آن در لباس کودک وضعیت کودکِ در حال شب ادراری را ، کنترل و اعلان کند.

 از لحاظ تئوری، با تغییر وضعیت کودک در شب ادراری و قبل از شروع نسبت به آلارم و هشدار به کودک فعال شده و کودک بیدار می شود.و در این حال ، ادامه جریان ادرار با بیدار شدن کودک  متوقف خواهد کرد.، و لذا ضرورت شستشو و در صورت لزوم حمام رفتن را به والدین اعلان خواهد کرد

و گاهی اوقات نیز پدر و مادر قبل از کودک ، از خواب بیدار شده و نسبت به همراهی کودک به پیش ادراری اقدام خواهند کرد. سیستم هشدار معمولا بین شش تا هشت هفته برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، بایستی مورد استفاده قرار بگیرد.البته ، استفاده از هشدار دهنده ها بستگی به وضعیت کودک متغیر خواهد بود تا جای که بتواند به بچه ها  کمک کرده  ، و وضعیت او را را ثابت و رضایت بخش نگه داردو یا به طور مداوم استفاده گردد.( در این خصوص نظر پزشک معالج ارجح خواهد بود.)

به عنوان راه حل دیگر ، دکتر شما ممکن است ، برای کودکتان دارو تجویز کند. استفاده از دارو می تواند جهت یک دوره کوتاه مدت (به عنوان مثل مسافرت ها ) یا برای درمان طولانی مدت  باشد.  ولیکن  نیاز است که مراقبت های دارویی را ( شما و دکتر فرزندتان ) به دقت تحت کنترل داشته باشید. البته استفاده از داروها در بیشتر اوقات به کودکتان کمک خواهد کرد، اما ، در مواردی ، علاجی موقتی  را درپی دارد. و زمانی که مصرف دارو قطع می شود ، معمولا شب ادراری ادامه پیدا خواهد کرد.

(در موارد استفاده از داروی های زیر ، با دکتر فرزندتان مشورت کنید.)

– اعتقاد بر این است که استفاده از قرص Tofranil   (imipramine _ایمی پرامین)  نسبت به  شل کردن مثانه در هنگام خواب و ایجاد آرامش کودک موثر خواهد بود.

– داروی DDAVP (desmopressin -دسموپرسین) شبیه به داروی هورمونی وازوپرسین (hormone vasopressin )است. این دارو سیگنال هایی را به کلیه  ارسال می کند که در جهت کاهش  تولید  ادرار در شب  مورد استفاده قرار می گیرد و در دو شکل  قرص و اسپری  بینی  موجود است. (داروی DDAVP گران تر از ایمی پرامین است.)قابل ذکر اینکه این دارو برای همه کودکان کاربرد ندارد و آ ن را می توان فقط برای یک شب به عنوان مثال در مهمانی های شبانه و جشن تولدها  مورد استفاده قرار داده و دریافت کرد.

 – داروی Detrol (tolterodine -تولترودین) یک ضد اسپاسم است و  می تواند از اسپاسم مثانه که منجر به شب ادراری می گردد، جلوگیری کند.

 

برداشت از  بخش سلامت  سایت دانشگاه میشیگان کشور امریکا

ترجمه شده در سایت الفبای کودک

 

 

همچنین ببینید

تغذیه با شیر مادر

تغذیه و فواید شیر مادر

 شیر مادر شیرمادران بهترین گزینه برای کودک و مادر است، چرا که فوایدی دارد که  در …

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۱)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۱) درست صحبت کنید . …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به سـایت الـفبـای کودک خوش آمـــــدید..
طراحی شده در سایت الفــبای کودک - فروردین ماه 96
این سایت علاوه بر جنبه های آموزشی ، قصد دارد با جمع آوری مطالب داخلی و خارجی و قرار دادن آن در دسترس خانواده های گرامی ، گامی هر چند کوچک را در جهت اعتلای این قشر مهم جامعه بر دارد ، لذا با عضویت در سایت ما، علاوه بر هدیه رایگان ،از آخرین خبرهای و مقالات و مطالب و هدایای آموزشی ما بهره مند شوید لطفا نظرات و خواسته های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید
با سپاس - سایت الفبای کودک