18:28
خانه / دوران بارداری / تغذیه و رژیم ها / مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع

مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع

یک کارشناس بهداشت عمومی مطرح کرد:

مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع

یک کارشناس بهداشت عمومی گفت: با وجود اهمیت و منافع استفاده از داروهای گیاهی در بارداری استفاده غیرعلمی از این گیاهان می‌تواند بسیار پرعارضه و خطرساز باشد.

سکینه مطیرزاده درباره بررسی میزان و عوارض مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری, اظهار داشت: یکی از دوره‌های بسیار مهم و حساس زندگی انسان، دوره بارداری است که در نتیجه آن، انسانی دیگر پا به عرصه وجود می‌گذارد.

به‌گفته وی سلامت مادران و سلامت نوزادان یکی از فاکتورهای مهم در راستای پیش‌بینی آینده سلامت در جامعه است. طی دهه‌های اخیر استفاده از طب جایگزین و مکمل به‌دلیل مشکلات و عوارض مصرف داروهای شیمیایی به‌ویژه توسط زنان افزایش قابل توجهی داشته است.

این کارشناس بهداشت عمومی عنوان کرد: داروهای گیاهی به‌دلایل مختلفی توسط بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری استفاده می‌شود و اغلب در باور عموم مردم، داروهای گیاهی طبیعی، سالم، بی‌ضرر و بدن عوارض جانبی قلمداد می‌شوند، در حالی که ممکن است این گیاهان باعث عوارض جانبی در مادر و جنین و یا تداخلات دارویی شوند. در مطالعه‌ای شیوع مصرف گیاهان دارویی در زنان آمریکایی قبل از بارداری و حین بارداری را بررسی کردند.

وی بیان کرد: این مطالعه نشان داد شیوع مصرف گیاهان به‌دلیل مشکلات و عوارض این دوران در حین بارداری ۴/۹درصد با بیشترین مقدار در سه‌ماهه اول بارداری است.

این کارشناس بهداشت عمومی خاطرنشان کرد: طبق نتایج مطالعه‌ای در ایران، میزان استفاده از داروهای گیاهی در زنان باردار ۹٫۵۱ درصد بود. بین میزان تحصیلات و مصرف گیاهان دارویی ارتباط آماری معنی‌دار وجود داشت.

مطیرزاده بیان داشت: به‌طور خلاصه باید گفت زنان در دوران بارداری باید از گروه‌های غذایی با ویژگی‌های صالح الکیموس، لطیف و معتدل استفاده کنند و از گیاهان با خاصیت قاعده‌آوری یا گیاهان تراتوژن پرهیز کنند.

وی در این مقاله افزود: با وجود اهمیت و منافع استفاده از داروهای گیاهی در بارداری، استفاده غیرعلمی از این گیاهان می‌تواند بسیار پرعارضه و خطرساز باشد, بنابراین پیشنهاد می‌شود کسانی که مراقبت‌های دوران بارداری از زنان را به‌عهده دارند و مسئولان امر در خصوص مصرف خودسرانه و عدم‌توجه به عوارض داروهای گیاهی به زنان باردار، آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

تغذیه با شیر مادر

تغذیه و فواید شیر مادر

 شیر مادر شیرمادران بهترین گزینه برای کودک و مادر است، چرا که فوایدی دارد که  در …

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۲)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد-رفتارهای نامتعارف کودک ، شادی، ارتباط فکری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به سـایت الـفبـای کودک خوش آمـــــدید..
طراحی شده در سایت الفــبای کودک - فروردین ماه 96
این سایت علاوه بر جنبه های آموزشی ، قصد دارد با جمع آوری مطالب داخلی و خارجی و قرار دادن آن در دسترس خانواده های گرامی ، گامی هر چند کوچک را در جهت اعتلای این قشر مهم جامعه بر دارد ، لذا با عضویت در سایت ما، علاوه بر هدیه رایگان ،از آخرین خبرهای و مقالات و مطالب و هدایای آموزشی ما بهره مند شوید لطفا نظرات و خواسته های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید
با سپاس - سایت الفبای کودک