18:27
خانه / سبک زندگی / هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۲)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۲)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد-رفتارهای نامتعارف کودک ، شادی، ارتباط فکری موثربا کودک ، همه در قسمت اول و دوم بیشتر بحث می گردد.

شیوه پرورش کودک: پرورش مثبت 

کلمات آگاهانه تر

۵. "به حرف های کودک خود گوش فرا دهید. "

خیلی از پدر و مادر ها بیشتر با جسم کودک طرف هستند تا خود او.

 ما می دانیم آنها چقدر می خوابند، و زمان آخرین غذا خوردن و دستشویی کردن آنها را هم می دانیم. حتی موقعی که هشت سالشونه (نه هشت ماهشون.) دکتر موگل می گوید: در هر صورت اگر شما بصورت عادت نیازهای جسمانی کودک را برطرف کنید، او می داند که مجبور نیست کاری کند و نمی تواند خودش را اداره کند.

برای مثال ، وقتی می گوید :"من شکمم درد می کند، "نتیجه گیری خودتان را ارائه ندهید. (مثلا: البته که درد می کنه. تو ۴۸ ساعته نرفتی دستشویی و چیزی هم نخوردی جز یک مشت هله هوله. )

 درعوض به او کمک کنید و به حرف های کودک خود گوش فرا دهید ، تا دلیل مشکلش را پیدا کند. سرانجام اگر یاد گرفت که به بدنش اهمیت بدهد، خواهد فهمید که گرسنگی با درد شکم فرق دارد. یا نتوانسته بخوابد چون ذهنش مشغول بوده است. کودک شما می تواند تشخیص دهد که برای بدنش چه اتفاقی افتاده است. او می تواند پاسخ درستی به مسئله بدهد. او خواهد فهمید کی بازی را رها کرده و به دستشویی برود. یا اینکه چه مقدار غذا بخورد. و وقتی به طبقه پایین می آید، حداقل می تواند دلیل بی خوابی اش را به شما بگویدنمودار آرام کردن کودک

    6-نفس عمیق بکشید

همه ما به آرامش احتیاج داریم، اما در عجله ای که برای رسیدن به اتوبوس، تمرین فوتبال یا قرار دکتر داریم، راحت است که فراموش کنیم چطور به این آرامش برسیم.

با گفتن این مطلب مهم به ضرورت اینکه خیلی از بچه ها در مواقعی که بین فعالیت ها و رفت آمدشان، همین ناآرامی را دارند، خط پایانی می گذاریم. این به شما یادآوری می کند که نفسی هم بکشید.

 دکتر موگل می گوید: این موضوع با گذاشتن ماسک اکسیژن روی صورت خودتان وکودکتان برابری می کند. کودکان انعکاس خلق وخوی ما هستند، و اگر جایی می توانید متوقف شده و نفسی تازه کنید ؛ شما می توانید به کودکتان یاد بدهید که چگونه با موقعیت های استرس زا مقابله کند.

این تکامل اخلاقی است و به شما و کودکتان اجازه می دهد هر جا که هستید، حالتان خوب باشد. حتی در مواقعی که ممکن است با عجله ، در موقع بیرون رفتن از منزل، فقط یک لنگه از کفشتان را می یابید به جای عصبانیت ، خنده تان بگیرد.

بهترین راه برای اینکه بدانید رفتار و کلمات شما تاثیر آرامش بخشی دارد، اینست که خم شوید و به چشمان کودکتان بنگرید. دستانش را نگه دارید و نفس های عمیق بکشید. وقتی اینکار را کردید، احساس ذکاوت و وابستگی بیشتری خواهید کرد و زودتر لنگه کفش بعدی خود را پیدا خواهید نمود.

تکرار یک مطلب۷٫ "آیا می خواهی دوباره انجامش دهی؟"

وقتی کودک از خوردن کلم بروکلی طفره می رود، شما هم حیوان خانگی کوچک اسباب بازی او را نپذیرید. و یا به ناله های او که باید همین الان به پارک برود، توجه نکنید. این یک راه برخورد آرام با اوست تا یاد آوری کند که شما چه انتظاری از رفتار او دارید.

 زیبایی این عبارت در این است که شما اجازه می دهید بدون خجالت دادن یا سرزنش او ، بداند که رفتارش غیر قابل پذیرش است. اینکار در محیط خصوصی منزل شما یا در صف غذای رستوران جواب می دهد ، چون دوستانه است و تهدید کننده نیست. عبارت را به"بگذار دوباره انجامش دهیم تغییر داده" و آنرا تاثیر گذارتر و غیرقابل بحث می کنیم.  هر دو شما می روید تا تجربه جدیدی را با هم داشته باشید و او نمی تواند نه بگوید. بنابراین اینکار او را از موقعیت استرس دور کرده و هردو شما را به هم نزدیکتر می کند درست مانند اینکه در یک تیم هستید. وقتی که او احساس می کند شما دوستش هستید، بیشتر دوست دارد که با شما کار کند.

ایده عالی۸٫"این یک ایده عالی است. "

برای ایده های کوچک و بزرگ کودکتان یک مشوق باشید، زیرا به او کمک میکند که بفهمد می تواند مشکلات خود را بهتر حل کند. حتی اگر شما کودک دو ساله داشته باشید نیز سعی کنید بفهمید که چه دوست دارد بپوشد. یک کودک شش ساله تصمیم می گیرد که چطور بعداز ظهرش را بگذراند. یا یک کودک هشت ساله درباره اینکه چه داستانی می خواهد بخواند، بحث می کند. به این صورت به او می گوییم که هر طرح جدیدی که در ذهنش ایجاد شده ارزشمند است و اینکه او هوش و توانایی لازم را برای انجام کارها دارد.

به این شکل صحبت کنید

آیا شما می خواهید برای هر مطلب کوچکی بحث راه بیاندازید. دکتر وندی موگل راههای مناسبی برای به اشتراک گذاشتن اخبار خوب و بد پیشنهاد می دهد.

ده را ه ساده وموثر برای نه گفتن.

– با اینحال

– صرف نظر از

– مسئله این نیست

– نه و این جواب آخرمه

– برای اینکار آماده نیستم

– کمی درباره اش فکر کرده ام و می خواهم نه بگویم.

– یادم میاد که جوابم منفی بود.

– نمیخوام نظرم رو در این مورد عوض کنم.

– نوچ = نه (استفاده از کلمات مشابه، این هم می تواند انتخاب شما باشد. )

ده راه تشویقی برای بله گفتن

* "بله "                                                                         

* "صددر صد"

* "چه عالی"

* "البته که می تونیم. "

*"خوشحال میشم کمک کنم. "

* "منم خوشحال میشم"

* "باعث افتخارمه"

*" قطعا"

* "حتما"

*" همینه ….."

ترجمه شده در سایت الفبای کودک

همچنین ببینید

تغذیه با شیر مادر

تغذیه و فواید شیر مادر

 شیر مادر شیرمادران بهترین گزینه برای کودک و مادر است، چرا که فوایدی دارد که  در …

بوسیدن کودک

هرگز نباید اجازه دهید هیچ  کسی بر لب های کودکان ، بوسه بزند.!! بوسیدن کودک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به سـایت الـفبـای کودک خوش آمـــــدید..
طراحی شده در سایت الفــبای کودک - فروردین ماه 96
این سایت علاوه بر جنبه های آموزشی ، قصد دارد با جمع آوری مطالب داخلی و خارجی و قرار دادن آن در دسترس خانواده های گرامی ، گامی هر چند کوچک را در جهت اعتلای این قشر مهم جامعه بر دارد ، لذا با عضویت در سایت ما، علاوه بر هدیه رایگان ،از آخرین خبرهای و مقالات و مطالب و هدایای آموزشی ما بهره مند شوید لطفا نظرات و خواسته های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید
با سپاس - سایت الفبای کودک