18:27
خانه / سبک زندگی / هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۱)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۱)

هشت راه استفاده از اصطلاحات برای پرورش کودکی شاد( ق ۱)

درست صحبت کنید .

کارکرد این اصطلاحات زیر بسیار زیبا و کاربردی هستند و تمام آن چیزی هستند که شما نیاز دارید در اختیارتان باشد تا کودکی شاد و متکی به نفس داشته باشید.

برگرفته از مجله والدین  کشور امریکا

. تاثیرگذارترین راه برای صحبت با یک کودک استفاده از لغات و جملات ساده است.

به خود اجازه دهد که احساسات کودک را بپذیرید اما دقیقا مبتنی بر قانونهای خودتان باشد. این را دکتر وندی موگل نویسنده کتاب ، موهبت زانوهای استخوانی می گوید. خودتان را تحلیل نبرید. دکتر موگل در مورد اضافه نمودن کلمات توصیفی مانند "اوکی یا باشه "؟

در پایان درخواستتان اخطار می دهد. اگر به کودک شانس نه گفتن را بدهید، او ممکن است از قدرت رای مخالف خود هر زمان که بتواند استفاده کند. و به هر حال بنظر می رسد شما کاملا متعهد به آنچه می گویید ، نیستید. با این اصول اساسی در ذهن، ما بهترین اصطلاحات را که همه مادران باید پس از ما تکرار کنند و سپس به فرزندان خود بگویند را گرد آورده ایم. 

. من نیاز دارم که درباره اش فکر کنم

اغلب مادران از دادن پاسخ های سریع رنج می برند.Image result for THINKING

دکتر موگل می گوید: بسیاری از ما معتقدیم که باید سریع فکر کنیم و سریع جواب بدهیم، و با کودک چهارساله خود به توافق برسیم. اما عکس العمل ،  اولین چیزی که به ذهنتان می رسد  و شاید جوابی که می دهید، می تواند به پشیمانی و نا امیدی برای شما و فرزندتان منجر شود.

به او بگویید "احتیاج دارم در موردش فکر کنم"  در واقع کار خود را با آموزش شروع کرده اید ، و از طرفی وقت می خرید.  و هم چنین بیانگر این ایده است که مردم قبل از اینکه پاسخ بدهند در موردش فکر می کنند و اصطلاحا سبک و سنگین می کنند. ولیکن وجه مثبت آن است که

  1. این مسئله را می تواند تبدیل به یک عادت نمود.

اگر فرزند شما بشنود که می گویید:"می خواهم در موردش فکر کنم" غالبا او خیالش راحت می شود،

ولیکن باید به منافع طولانی مدت آن نظر داشت، درهرحال او به دبستان و دبیرستان می رود و خیلی به این ایده که قبل از حرف زدن فکر کند عادت می کند. او بیشتر متمایل به گفتن این جمله به دوستانش است،

"من می خواهم در موردش فکر کنم." و این کار از تمایل خود بخودی در مشارکت با پیشنهادهای غیر عاقلانه ونامعقول، یارفتارهای ساده و احمقانه اش جلوگیری می کند.

۲٫ باعث می شود چه احساسی داشته باشیدImage result for THINKING

تا الآن، صحبت های زیادی در مورد اینکه چطور پدر و مادر ها کودکشان را با تشویق به انجام کاری کنند، شده است. ولی آیا جملات تشویقی زیر کفایت می کند:"یک نهار عالی پیش من داری"! "یک جفت کفش محشر می خرم"! به جای این هیجانات کاذب، دکتر موگل پیشنهاد می دهد وقتی کودک کاری را به خاطر جایزه اش انجام می دهد، ازش بپرسید:"اینکار چه احساسی به شما می دهد"؟ حتی با وجود این اینکار کمی پرخاشجویانه و منفعل است( کودکان می دانند کی شما سعی می کنید آنها را وادار کنید آنچه را دوست دارید بشنوید، بگویند. )،

دکتر موگل می گوید: آنچه که در مورد این پاسخ عالی به نظر میرسد اینست که به شما از پریدن پایین و بالا با تشویق و تحسین فرزندتان برای داشتن آنچه او رضایت بخش می داند، راحت می کند، تا اینکه بخواهید در مورد نتیجه نهایی آن فکر کنید. ضمنا این در مورد موقعیت هایی که او کمتر احساس خوبی دارد صدق می کند.  بطور مثال وقتی فرزندم کوله پشتی اش را دو روز پشت هم فراموش می کند، من سعی می کنم دلخوری ام را پنهان کرده؛  وبه جای آن در مورد احساسش سوال کنم. "عصبانی وناراحتی  پاسخ او بود. "سوال من باعث شد او مکث کند و به بی نتیجه بودن کار خود واکنش نشان دهد. چیزی که اگر احتمالا از او سوال نمی کردم انجامش نمی داد. صبح روز بعد همانطور که بیرون در ایستاده بود رو به من کرد وگفت :"میدونی چیه"؟ من امروز کوله پشتی ام رو فراموش نمی کنم.

۳٫وای . . .

از این آوا هنگامی که کودکتان مشکلی ایجاد کرد استفاده کنید، یا اینکه کاری که او را به درد سر می اندازد( مانند وقتی که به او می گویید ظرف شیر را از لبه میز بردارد تا نریزد و او آنرا می ریزد). به سادگی بگویید "وای…..". فقط بگذارید بداند که فهمیدید الان چه اتفاقی افتاد. شما مجبور نیستید که مستقیما پاسخی به اینکار او بدهید. البته این به او و شما فرصتی می دهد تا موضوع را مجددا بررسی کرده و دریابید که چگونه با هم کنار بیایید.

 دکتر موگل توضیح می دهد: من بطور ویژه این یک مورد را می پسندم، چون بایستی فرهنگی ایجاد کرد که  ما را در مورد پاسخ های فوری و لحظه ای شدید متوقف نشان دهد.

دکتر بونوس می گوید: شما می توانید اینکار را برای سالها انجام دهید، اما ممکن است شما بخواهید بجای وای …بگویید ووو ، در هر صورت این کلمات کوتاه، جایگزینی برای تنبیه نوجوان  است.

۴٫ بگذارید ببینیم می توانیم از این موضوع چیز خوبی بیرون بیاوریم.

یک روز کودک من لوگوی ساخته شده اش را روی زمین ریخت. تکه هایش در سرتاسر کف اتاق پخش شد. (اینها همان موقعیت های افسرده کننده برای کودک است) راز کمک به کودکتان برای اینکه ناامیدی و ناراحتی اش کم شود، این نیست که از احساس بد نجاتش دهید. به جای آن اگر می خواهید به او کمک کنید، کمکش کنید که با ناراحتی اش کنار بیاید. این آسان نیست که به کودک،  زمانی که گریه می کند و می گوید بازی بهم خورد و دیگر هیچوقت تا آخرعمرش نمیتواند بازی کند، گوش بدهید. اما وقتی که حرفش را زد، کنار او بنشینید و بگویید: "بگذار قسمت خوبش را پیدا کنیم". (برای بعضی هل دادن ها و گریه های  او نیز آماده شوید.)

از همه اینها گذشته، مشکل اینجاست که کسی نیست که با او بازی کند. اما موضوع را جدی گرفته و بگویید که هنوز بعد مثبت وجود دارد. (بگذارید اعتراض کند) وچیزی که هنوز در عوض چیزهای آزاردهنده کارآمد است اینست که (می توانیم نان و پنیری درست کنیم ، و باهم بخورید) . شما به این صورت به کودکتان کمک میکنید که با مشکلش کنار بیاید، و ذهنیتش را از مشکلی که پیش آمده دور کنید تا مجددا بتواند با مشکلی که پیش آمده کنار بیاید.

با ما در ادامه مطالب زیر در قسمت دوم باشید…

۵٫ "به حرف های کودک خود گوش فرا دهید. "

۶٫ نفس عمیق بکشید…

۷٫. "آیا می خواهی دوباره انجامش دهی؟"

۸٫"این یک ایده عالی است. "

ترجمه شده در سایت الفبای کودک

همچنین ببینید

تغذیه با شیر مادر

تغذیه و فواید شیر مادر

 شیر مادر شیرمادران بهترین گزینه برای کودک و مادر است، چرا که فوایدی دارد که  در …

بوسیدن کودک

هرگز نباید اجازه دهید هیچ  کسی بر لب های کودکان ، بوسه بزند.!! بوسیدن کودک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به سـایت الـفبـای کودک خوش آمـــــدید..
طراحی شده در سایت الفــبای کودک - فروردین ماه 96
این سایت علاوه بر جنبه های آموزشی ، قصد دارد با جمع آوری مطالب داخلی و خارجی و قرار دادن آن در دسترس خانواده های گرامی ، گامی هر چند کوچک را در جهت اعتلای این قشر مهم جامعه بر دارد ، لذا با عضویت در سایت ما، علاوه بر هدیه رایگان ،از آخرین خبرهای و مقالات و مطالب و هدایای آموزشی ما بهره مند شوید لطفا نظرات و خواسته های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید
با سپاس - سایت الفبای کودک