18:55
خانه / بیماری کودک / بوسیدن کودک

بوسیدن کودک

هرگز نباید اجازه دهید هیچ  کسی بر لب های کودکان ، بوسه بزند.!!

راه های جلوگیری از ابتلاء کودک به ویروس اسر-1

بوسیدن کودک خطراتی در پیش دارد که در دنباله مقاله آن را بررسی می کنیم.

کودکانمان در هر محفلی و مهمانی کانون توجه دوستان و خانواده ها هستند ، و این علاقه را به هر ترتیب و تنوعی که ممکن است نمایش می دهند.

احتمالا شما از آن دسته از والدینی هستید که معتقدید ، کودک بایستی بعد از دست به دست شدن ، سریعا از شرایط موجود رهایی پیدا کرده و تمیز شوند، ( والبته این کار را می توان به کمک دستمال مرطوب ضد عفونی کننده و ضد باکتری  انجام داد.)

و کودک خود را از بیماری های احتمالی که سر منشایی از باکتری دارند ، خلاص کرد.

اما  همیشه این طور نیست که بتوان ، با تمیز کاری سطحی و مختصری که انجام می گیرد ، تمامی باکتری ها را پاکسازی کرد ، چرا که نوعی از باکتری ها هستند ، که حتی با پاکسازی جاری امکان برطرف کردنشان نیست، این موضوع می تواند بسیار آزار دهنده باشد وقتی می بینیم که کودک معصوم ما دچار آن شده است.لذا به سادگی از این رفتارهای به ظاهر مهربانانه وابستگان و آشنایان نباید، گذشت و کاملا بایستی مراقبت های پیشگیرانه را به عمل آورد.

خطرات بوسیدن کودک

انتقال ویروس از طرف بوسیدن کودک

ذکر این داستان قابل توجه است که:

وقتی که دخترم در بیمارستان  متولد شد، بسیاری از فامیل و آشنایان برای دیدن من و دخترم  به بیمارستان  آمدند. یکی از بازدید کنندگان ندانسته حامل ویروس تب خال ( HSV-1)   ویروسی که  فوق العاده رایج است.(قابل ذکر اینکه  67 درصد از مردم در سراسر جهان با آن آلوده هستند.) . و بسیاری از بازدید کنندگان ، مانند بازدید کننده دخترم ، حتی نمی دانست، که آن را دارد.

سیستم ایمنی بدن یک فرد بالغ می تواند بر ضد ویروس  واکنش نشان دهد و مشکل را حل کرده ودربدترین حالت، به صورت یک تبخال  ظاهر شود.

اما برای یک کودک چه اتفاقی ممکن است ،بیفتد ؟

یک روز، در حالی که دخترم را شیر می دادم ، متوجه رشد سطحی و کمرنگ جوشی در اطراف دهانش شدم، به یاد آوردم که در  بیمارستان، پزشکان گفته بودند،  که اگر نوزاد در ۳ ماه اول زندگی، به ویروس HSV-1  مبتلا شود  ، بیماری می تواند در بدن  کودک  طوری پخش شود که نتیجه  وخیم آن آسیب  شدید ، به مغز و کبد خواهد بود.

خوشبختانه، شرایط دخترم قابل درمان بود.

اما برخی از والدین به خوش شانسی من نبودند.

 نمونه های مختلفی وجود داشتند به عنوان مثال در سال ۲۰۰۸ در کشور امریکا ، زوج جوانی  ، که نوزاد ۱۱ روزه خود را  از طریق یک بوسه به ویروس  HSV-1 مبتلا  شده بود از دست دادند. بدن کودکشان هنوز آنتی بادی ضد این بیماری را تولید نکرده بود که بتواند علیه ویروسHSV-1  مقابله کند.

به طور مشابه، در سال ۲۰۱۳،  خانواده دیگر نوزاد دو ماهه خود را که توسط پدر ناقل به ویروس HSV-1   مبتلا شده بود  از طریق یک بوسه ، از دست دادند.

چگونه  کودک  خود را از ویروس HSV-1حفاظت کنیم.

نمونه های ابتلاء به بیماری HSV-1

بسیاری ازمردم  نمی دانند که بوسیدن یک کودک  ممکن است چه آسیب شدیدی را برای او ایجاد کنند .

لذا با مختصری که گفته شد،این عادت را ترک کنید و هرگزبه صورت و مخصوصا لب های یک کودک، بوسه نزنید ،حتی اگر مطمئن هستید از نظر سلامتی هیچ مشکلی ندارید. وحتی  به ویروس HSV-1  مبتلا نیستید.

در مهمانی ها و مخصوصا بعد از هر دید وبازدیدی موارد زیر را در کودکتان ، حتما بررسی کنید:

* تب

* تحریک پذیری

سوزش در اطراف دهان و یا لب

زخم های سرد بر روی صورت کودک

اگر شما متوجه این علائم شدید، فورا نوزاد خود را به بیمارستان برسانید.، پزشکان می دانند که چگونه برای درمان وضعیت های  موجود و ایمن نگه داشتن کودکتان اقدام کنند.

در نهایت اگر این مطلب را پسندید،لطفا آن را  با عزیزان دیگر  به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید که  آنان نیز از خطرات ناشی از بوسیدن یک نوزاد آگاهی دارند.

 و این پیام نجات زندگی است و رسالت سنگینی است که به دوش شما قرار می گیرد.

ترجمه شده در سایت الفبای کودک

Sources:
The Sun 
The Daily Mail 
World Health Organization

 

سلامتی و شادابی کودک

همچنین ببینید

داروی گیاهی

مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع

یک کارشناس بهداشت عمومی مطرح کرد: مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع یک کارشناس …

تأثیر زنجبیل بر تهوع و استفراغ دوران بارداری

یک کارشناس بهداشت عمومی مطرح کرد تأثیر زنجبیل بر تهوع و استفراغ دوران بارداری در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به سـایت الـفبـای کودک خوش آمـــــدید..
طراحی شده در سایت الفــبای کودک - فروردین ماه 96
این سایت علاوه بر جنبه های آموزشی ، قصد دارد با جمع آوری مطالب داخلی و خارجی و قرار دادن آن در دسترس خانواده های گرامی ، گامی هر چند کوچک را در جهت اعتلای این قشر مهم جامعه بر دارد ، لذا با عضویت در سایت ما، علاوه بر هدیه رایگان ،از آخرین خبرهای و مقالات و مطالب و هدایای آموزشی ما بهره مند شوید لطفا نظرات و خواسته های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید
با سپاس - سایت الفبای کودک